Kuchnia otwarta czy zamknięta? Poznaj plusy i minusy obu rozwiązań!

kuchnia otwarta

kuchnia otwarta

Kuchnia otwarta na salon na dobre wpisała się w nowy trend za którym podążają właściciele swoich domostw i mieszkań. Takie rozwiązanie ma swoje plusy, ale niestety także i wady i nie zawsze sprawdzi się w każdym domu. Bywa, że podążając za modą, nie zawsze bierze się pod uwagę swoje potrzeby, możliwości i oczywiście charakter w jakim urządzone jest całe mieszkanie, a przecież to są główne aspekty, którymi należy się kierować wybierając projekt kuchni.

W jakim wnętrzu sprawdzi się kuchnia otwarta?

Nie ma wątpliwości co do tego, że otwarta kuchnia sprawdzi się w małym mieszkaniu obojętnie czy w domku jednorodzinnym, czy w bloku. Połączenie kącika do gotowania z salonem lub pokojem, który przeznaczony jest do spożywania posiłków, będzie rewelacyjnym rozwiązaniem, które powiększy przestrzeń użytkową i co ważne, nada wnętrzu niepowtarzalny charakter.

Plusy otwartej kuchni

Otwarta kuchnia jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią gotować w towarzystwie i nie lubią być zamknięci w czterech ścianach. Połączenie kuchni z salonem stwarza możliwość spędzania czasu z bliskimi podczas przygotowywania posiłków.

Projekt kuchni otwartej sprawdza się również w czasie organizowania wszelkiego rodzaju uroczystości. Nie trzeba biegać z talerzami z jednego pomieszczenia do drugiego. Wszystko jest w zasięgu ręki.

Minusy kuchni otwartej

Niewątpliwym minusem takiego rozwiązania są przenikające zapachy z kuchni do wszystkich pomieszczeń w domu. Trudno jest się ich pozbyć, a nie zawsze sprawdza się nawet najlepszy okap. Kolejna rzecz, która wpisuje się do zbioru wad, to bałagan. Niestety, ale jeśli gotując nie zmywa się od razu, to wszystkie brudne rzeczy w zlewozmywaku są widoczne gołym okiem, co nie jest ładnym widokiem dla gości. Otwarta kuchnia nie jest też właściwym rozwiązaniem dla kogoś, kto nie lubi, jak zagląda mu się w garnki i sprawdza, w jaki sposób przygotowywane są posiłki.

Bardzo istotną kwestią projektu kuchni otwartej jest to, że aranżacja kuchni powinna harmonizować się z pomieszczeniem, na które kuchnia wychodzi. Dwa pomieszczenia powinny być spójne, a nie jedno oderwane od drugiego. W związku z tym, że kuchnia powinna współgrać z resztą mieszkania, to najlepiej gdy całość urządzona jest w charakterze salonowym, a nie kuchennym. Może być to problem. Istotną kwestią jest również hałas wydostający się z kuchni do salonu, czy innego pomieszczenia połączonego z kuchnią. Nie chodzi bynajmniej o hałas powstający przy ubijaniu kotletów schabowych, lecz hałas wytwarzany przez urządzenia AGD typu zmywarka, lodówka, chłodziarka, robot kuchenny itp.

Plusy kuchni zamkniętej

Z kuchni nie wydostają się żadne zapachy i nie osadzają się w całym mieszkaniu. Nie widać jak przygotowywane są posiłki i co ważne, nie jest widoczny rozgardiasz towarzyszący przy gotowaniu. Zamkniętą kuchnię łatwiej urządzić. Nie ma problemu z rozstawieniem sprzętów AGD i szafek, co niestety w kuchni otwartej staje się sporym problemem.

Minusy kuchni zamkniętej

Samotność. Jeśli ktoś nie lubi być odgrodzony od życia towarzyskiego i od reszty domowników, to gotowanie w zamkniętym pomieszczeniu nie jest dla niego.

Jeśli kuchnia jest małego metrażu, to trudniej jest ją zagospodarować meblami i urządzeniami AGD.

Wielu inwestorów chciałoby urzeczywistnić w swoich domach projekt kuchni otwartej, lecz rezygnuje z tego ze względu na szereg wad, którymi ten projekt się charakteryzuje. Warto jednak wziąć pod uwagę też zalety i możliwość udoskonalenia kuchni otwartej pod kątem swoich potrzeb. Jeśli ktoś nie chce kuchni otwartej tylko dlatego, że boi się, co ktoś pomyśli, gdy zobaczy bałagan w zlewie, to przecież można pomyśleć nad idealnym rozwiązaniem, który wyeliminuje ten problem. Co może nim być? Choćby odgrodzenie kuchni od salonu murkiem, barkiem, czy wyspą z wysokimi krzesłami. Można też pomyśleć o przesuwanej ścianie, bądź o przesuwnych, szklanych drzwiach.