Jak przygotować jadalnię na przyjęcie gości?

przygotowanie-przyjeciaW salonie, jadalni czy jakimkolwiek innym pomieszczeniu w domu, w którym przyjmowani są goście, niezwykle ważna jest aranżacja wnętrza. Poza tym samo nakrycie stołu, przy którym posadzimy naszych gości także nie jest obojętną kwestią. Co zatem powinno się znaleźć na stole, oczywiście poza potrawami?

Najbardziej priorytetową kwestią jest obrus. Powinien on pasować nie tylko do wystroju pomieszczenia, czyli koloru ścian oraz mebli, ale także do sztućców. To znaczy, jeśli chcemy aby gości jedli pięknie zdobionymi widelcami czy nożami, to obrus nie może być prosty czy pstrokaty i vice versa.

Jednakże mamy pewną dowolność w doborze obrusu, a mianowicie kolor i kształt oraz rodzaj. Nie trzeba przy tym dodawać, że jednak obrus musi być wybrany w dobrym smaku i guście. Dawniej większość osób wybierała obrusy koronkowe. Obecnie raczej popadły one już w zapomnienie, a wybiera się nowoczesne warianty, jak obrusy żakardowe czy kolorowe obrusy, które się nie brudzą, nawet jeśli wyleje się na nie wino. Oczywiście takie obrusy niewiele mają wspólnego z ohydnymi ceratami, które jeszcze kilkanaście lat temu zdobiły a raczej szpeciły nasze stoły.

A jak ma się sprawa ze sztućcami oraz talerzami? Poza tym, że powinny pasować do obrusa, przede wszystkim muszą być one odpowiednie do okazji, a zatem użyjemy innej zastawy przy uroczystym obiedzie z rodziną, innej przy romantycznej kolacji z ukochanym a innej przy spotkaniu z gronem znajomych. Przede wszystkim talerze oraz sztućce muszą być czyste, a więc nie tylko dobrze umyte i wysuszone, ale też wypolerowane. W dalszej kolejności postawimy ich dekoracyjność oraz funkcjonalność.